Kultura Severního Kypru
Severní Kypr
Severní Kypr > Kultura Severního Kypru
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Kultura Severního Kypru

Původní obyvatelé Severního Kypru jsou potomky dobyvatelů, kteří se v průběhu staletí ujímali vlády nad ostrovem, počínaje Féničany a konče osmanskými Turky. Svoji svébytnost si uchovali i poté, co se po událostech roku 1974 začali v zemi usazovat osadníci z pevninského Turecka. Na první pohled je patrný také britský vliv - po silnici se jezdí vlevo, právní systém je postaven na britském vzoru a mnozí Britové se zde natrvalo usazují po skončení aktivního věku. Láká je sem příjemné podnebí, příznivé ceny nemovitostí, dobrá bezpečnostní situace a přátelské přijetí, jehož se jim od místních dostává. Ve městech hovoří většina lidí alespoň částečně anglicky, na venkově kompenzuje neznalost jazyka ochota a snaha pomoci v každé situaci.

Kyperští Turci jsou velmi hrdí na svoji státnost, kterou hájí v komplikované politické situaci. Respektujte proto jejich úctu k symbolům, k nimž patří zejména státní vlajka a pomníky padlým v bojích občanské války. Dodržujte zákaz fotografování v blízkosti vojenských základen.
Chcete-li lépe poznat zdejší obyvatele v jejich živlu, sjeďte z hlavní cesty a navštivte starou tureckou kavárnu. Sedávají zde výhradně muži, hraje se tradiční tavli čili vrhcáby a pokuřuje z vodní dýmky. Jedinečným zážitkem je návštěva starých tureckých lázní zvaných hamam. Zachovala se pouze dvě zařízení tohoto druhu, obě v Nikósii. Pro jedinečnou atmosféru lze doporučit Velké lázně, Büyük Hammam.Velké hotely, například Acapulco, nabízejí jejich moderní obdobu.

Pokud bude místní obchodník spokojen s vaší útratou, možná vás podaruje přívěškem s ornamentem v podobě oka. Jedná se o tradiční ochranu před uhranutím očima závistivců a nepřátel, která pochází již z předkřesťanských dob. Spatříte ji zde v nesčetných variacích, od laciných klíčenek po umělecká díla zasazená do zlata a stříbra. Aby byl amulet skutečně účinný, měl by prý být zhotoven ze skla a obsahovat také železo, měď, vodu a sůl. Před uhranutím chrání také kouř olivových listů pálených ve zvláštním hořáku. Některé kulturní tradice jsou zachyceny na těchto fotografiích.

Se Severním Kyprem jsou spojeny také pozoruhodné legendy a mýty, které se týkají především zvláštní rozeklané podoby zdejšího pohoří (Pět prstů) nebo vyprávějí o tajných komnatách a pokladech středověkých kyperských hradů.