Mapa Severního Kypru
Severní Kypr
Severní Kypr > Mapa Severního Kypru
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Mapa Severního Kypru

Vybrali jsme pro vás několik map Severního Kypru s vysokým rozlišením. Najdete na nich podrobnosti, které hledáte, a můžete si je vytisknout. Následují užitečné informace o dopravě na Severním Kypru.

Transfer z letiště

Nejpohodlnější způsob dopravy z letiště je taxi, které si objednáte předem po internetu. Obvyklá cena za transfer z letiště Ercan do Kyrénie činí 20 GBP, z Larnaky pak 40 GBP. Řidič taxislužby za vás vyřídí všechny formality na hranicích.

Půjčovny aut

Pokud hodláte po Severním Kypru cestovat, je na místě využít služeb některé půjčovny aut, protože autobusová doprava funguje pouze mezi většími městy a nikoli ve večerních hodinách. Většina půjčoven v jižní části ostrova cestování s vypůjčeným autem na Severní Kypr nepovoluje. Výjimkou je půjčovna na letišti v Larnace, ale není to příliš výhodné řešení, neboť cena pronájmu je vyšší než na severu a na hranicích budete nuceni zaplatit dalších asi 30 GBP za místní povinné ručení. To je na severní straně již zahrnuto v ceně půjčovného. Za cenu, kterou byste na jihu zaplatili za běžné osobní auto, tak můžete mít na severu SUV s pohonem na všechna čtyři kola!

Většina půjčoven na Severním Kypru se nachází v Kyrénii, avšak najdete je také v Nikósii a Famagustě. Auta z půjčovny mají na ostrově nezaměnitelnou červenou značku, díky níž zjistíte, že se jedná o velmi využívanou službu. Severokyperské půjčovny mívají v nabídce vozy s automatickou převodovkou, což může být výhoda pro evropského řidiče nezvyklého na řazení levou rukou (ano, na ostrově se jezdí vlevo!).
Přibližně od června lze doporučit, aby vypůjčené auto mělo také klimatizaci, neboť teploty přes den mohou vyšplhat ke 40 °C. V půjčovně si vyžádejte stínidlo volantu a palubní desky, případně další ochranu proti slunci.

Dejte si pozor na rychlost! Pokuty za její překročení jsou přísné a policie je ve spolupráci s půjčovnami vymáhá i od řidičů, kteří se dopustili přestupku v pronajatém autě.

Autobusová doprava

Mezi severokyperskými městy se lze přepravovat menšími autobusy, které jezdí v poměrně krátkých intervalech a lze je zastavit kdekoli zvednutím ruky. Cíl cesty je uveden na tabuli za předním sklem. Můžete si také zastavit dodávku zvanou dolmuş, což je jakési sdílené taxi - vyjíždí, jakmile se sejde dostatek pasažérů. Tyto dopravní prostředky nejsou drahé a je příjemné jimi cestovat, neboť se zde setkáte s místními lidmi, oproti našim zvyklostem však jezdí velmi pomalu. Jízdní řády neexistují.

Taxi

Vozidla městské taxislužby mají standardní taxametr a lze je přivolat telefonem či z recepce kteréhokoli hotelu. Na venkově mají taxíky svá zvláštní stanoviště a na ceně je nutné se dohodnout s řidičem.