Kypr
Severní Kypr
Severní Kypr > Kypr
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Kypr

Kypr
Kypr

Kypr je nejvýchodnější ze středomořských ostrovů. Ukrývá se v závětří Malé Asie, pouhých 65 km jižně od tureckého pobřeží. Panuje zde velmi příznivé podnebí, vždyť do Sýrie je to odtud jen sto kilometrů a na jih do Egypta čtyři sta! Kypr je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem Středozemního moře.

Severní Kypr v číslech

Severní Kypr tvoří něco přes 35 % ostrova, na délku měří 160 km a na šířku pouhých 65 km. Nejvyšším bodem ostrova je hora Selvili (1024 m n. m.), která je součástí pohoří Beşparmaklar (Pět prstů, řecky Pentadaktylos). Severní Kypr má jen něco přes 250 000 obyvatel, z nichž přibližně polovina žije ve městech a polovina na venkově. Hlavním městem je Nikósie s pověstnou "zelenou linií", která ji rozděluje na severokyperskou a řeckou jižní část. V severní části Nikósie žije více než 45 000 obyvatel, téměř 35 000 obyvatel má letovisko Famagusta a 27 000 malebné přístavní město a oblíbené severokyperské letovisko Kyrénie. Platnou měnou je turecká lira, která se dělí na 100 nových kuruş. Na Severním Kypru lze bez problémů směnit britské libry, eura a hlavní západní měny.

Základní geografie ostrova

Rozeklané tvary dalo ostrovu moře, které jej omývá. Tam, kde země dokázala po tisíciletí moři vzdorovat, vznikly dva mysy - Zafer na nejzazším výběžku severokyperského poloostrova Karpaz a Koruçam na západě. Naopak u Famagusty moře vykroužilo zátoku s báječnými písčitými plážemi, které jsou ideální pro poklidnou rodinnou dovolenou. Všichni místní jsou však zajedno v tom, že nejlepší pláže Severního Kypru najdete na poloostrově Karpaz.

Kyperské pobřeží

Pokud jste milovníky moře, zamilujete si Severní Kypr. Úžasné zálivy a zátoky se střídají se strmými útesy, jež náhle ustupují nádherným písečným plážím. A co víc, pláže Severního Kypru jsou čistší a bezpečnější než na většině jiných míst Středomoří. Kdo by odolal koupání ve vodě, jejíž letní teplota dosahuje příjemných 26 °C? Hotely Severního Kypru se postarají o váš klid a pohodlí; součástí služeb může být donáška jídel a nápojů až na pláž. Pro vyznavače aktivní dovolené se pláže Severního Kypru mohou stát dějištěm vodních sportů, jako je vodní lyžování, windsurfing a přístrojové potápění.

Hory a nížiny Severního Kypru

Severní Kypr se vyznačuje přírodní regulací teploty, kterou zajišťuje pohoří Beşparmaklar (Pentadaktylos). Tvoří je úzký pás hor táhnoucí se podél pobřeží v délce přes 120 km. V centrální části Severního Kypru se rozkládá obilnice Kypru: nížina Mesaoria, kde se pěstuje oves, ječmen a pšenice.

Starobylé památky Severního Kypru

Severní Kypr byl odedávna významným obchodním střediskem a mnozí z těch, kdo na ostrov přicházeli, se zde usadili. Od západu přicházeli Římané, z východu Féničané, a na Benátčany učinil ostrov takový dojem, že v jeho severní části vystavěli několik velkých hradů. Možná také vy budete chtít zůstat a investovat na Severním Kypru do vlastní nemovitosti; nejspíše si však nebudete stavět hrad, ale dáte přednost některé ze zdejších vil.