Praktické rady pro návštěvníky Severního Kypru
Severní Kypr
Severní Kypr > Praktické rady pro návštěvníky Severního Kypru
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Praktické rady pro návštěvníky Severního Kypru

Ubytování

První, co budete chtít před cestou na Severní Kypr vyřešit, bude otázka vašeho ubytování. Severní Kypr nabízí ubytovací zařízení všech kategorií od jednoduchých bungalovů a kempů po luxusní hotely. V poslední době většina z nich inzeruje své služby na internetu a není problém zamluvit si předem z domova nejen ubytování, ale také transfer z letiště. Hledat lze samozřejmě i na místě, v tomto případě však může být nevýhodou vyšší cena, neboť provozovatelé hotelů často nabízejí slevu za rezervaci po internetu.

Cestování

Pokud nemáte v plánu trávit dovolenou na jednom místě, využijte služeb některé z půjčoven aut. Na Severním Kypru panuje mezi těmito firmami velká konkurence, čemuž odpovídají příznivé ceny. Také v tomto případě lze doporučit rezervaci předem po internetu - tímto způsobem lze získat až 20% slevu a cena za jeden den může činit pouhých 15 britských liber. Firmy obvykle požadují, abyste si vozidlo vypůjčili alespoň na tři dny. Ujistěte se, že v ceně je místní povinné ručení (Collision Damage Waiver, CDW). Jezdí se vlevo, u silnic bývají často umístěny radary. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec pak maximálně 90 km/h, častá jsou však rychlostní omezení kvůli snížené kvalitě vozovky nebo průjezdu vojenským pásmem.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na severu ostrova je podobná jako na jihu, tedy dobrá. Brzy si všimnete, že zde není zvykem zamykat auta a často ani domy. Obyvatelé Severního Kypru jsou na cizince zvyklí a chovají se k nim přívětivě. V ulicích panuje do pozdních nočních hodin čilý ruch, jehož se můžete účastnit bez obav o své zdraví nebo majetek. Jako všude na světě je samozřejmě vhodné dodržovat základní bezpečnostní pravidla, tj. nekonzumovat přemíru alkoholu a nepočínat si provokativně nebo výstředně. Policisté se chovají profesionálně a obvykle mluví dobře anglicky.

Často kladené otázky a odpovědi pro návštěvníky Severního Kypru

Jaká je na Severním Kypru měna? Na severním Kypru se platí novou tureckou lirou (YTL). Lira je "nová" v tom ohledu, že při měnové reformě v roce 2005 bylo z nominální hodnoty měny, která se vyznačovala strmou inflací, odstraněno šest nul. Škrtejte i vy - někteří lidé dosud počítají ve staré měně a může se stát, že budou za bochník chleba žádat dva miliony lir. Ve skutečnosti samozřejmě všechno spraví dvě lirové mince. Při internetové rezervaci jsou ceny často uváděny v britských librách nebo eurech a lze se dohodnout na platbě v těchto měnách, menší obchody obvykle přijímají pouze tureckou liru. 1 nová turecká lira je přibližně 12 korun (mění se podle aktuálního kurzu).

Jsou na Severním Kypru směnárny? Lze platit kartou? Pokud se vám v ČR nepodařilo sehnat turecké liry, vezměte si libry nebo eura. Ve městech narazíte na každém rohu na směnárnu, která vám peníze vymění ve slušném kurzu, stejně tak není problém najít bankomat. Hotely, čerpací stanice a větší restaurace běžně přijímají platební karty.

Jaké jsou na Severním Kypru ceny zboží a služeb? Ceny potravin jsou podobné jako v ČR, benzin je o několik korun levnější. Lepší hotely a restaurace jsou určeny západním turistům a účtují západní ceny. Chcete-li ušetřit, nakupujte v místech ležících stranou turistického ruchu. Na rozdíl od Turecka není na Kypru obvyklé smlouvat o ceně.

Je třeba dodržovat nějaká mimořádná pravidla? Obyvatelé Severního Kypru jsou muslimové, náboženství je však přísně odděleno od státu a panuje zde tolerance zcela v evropském duchu. V restauracích i obchodech je běžně na prodej alkohol. Před vstupem do mešity se informujte, zda se na návštěvníky vztahují nějaká omezení. Je zakázáno fotografovat vojenské objekty a bezprostřední okolí zelené linie. Při přechodu hranice na jih po vás mohou řeckokyperské úřady požadovat doklad o tom, že jste na Kypr přicestovali z jižní strany. Je proto vhodné mít u sebe letenku či lodní lístek, které tuto skutečnost dokládají. Pokud jste přicestovali přímo na území Severního Kypru, například z Turecka, teoreticky vás nemusí na jih vpustit, neboť vstup do země v takovém případě považují za nelegální.

Co může návštěvníka Kypru překvapit? Na celém Kypru se používají zásuvky podle britského standardu (typ G), je proto nutno použít redukci.

Kde se nachází české velvyslanectví? Zastupitelský úřad ČR se nachází v řecké části Nikósie na adrese Arsinos Str. 48, Akropolis (nedaleko hotelu Hilton). Telefonické spojení 00357/2242118, 00357/99356380. Podle informací velvyslanectví může být konzulární pomoc českým občanům v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.