Severní Kypr - památky
Severní Kypr
Severní Kypr > Památky
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Severní Kypr - památky

Pokud máte zájem o severokyperské památky, měli byste kromě Kyrénie navštívit také Famagustu, tureckou část Nikósie a poloostrov Karpaz. Důležité památky ve Famagustě (řecky Ammóchostos, turecky též Gazimagusa či Magusa) jsou soustředěny v centru města. Fascinující stavbou je katedrála sv. Mikuláše přeměněná na mešitu Lala Mustafa Paša, za prohlídku stojí zřícenina benátského paláce, hrad s Othellovou věží (Shakespearův Othello se skutečně zčásti odehrává na kyperském hradě), klášter sv. Barnabáše, muzeum ikon a archeologické muzeum. Velmi působivé jsou masivní městské hradby. Poblíž města se nacházejí fascinující rozvaliny starověkého města Salamis s gymnasionem, amfiteátrem, královskými hrobkami a nekropolí. Pozoruhodná je čtvrť Varosha (tur. Maraş), která byla před rozdělením ostrova oblíbenou turistickou destinací s hotely a plážemi. Dnes je to město duchů nedotčené od 70. let minulého století.

V severní části Nikósie, jež je hlavním městem Severního Kypru, patří k nejznámějším památkám Selimova mešita (dříve římskokatolická gotická katedrála svaté Sofie). Také Nikósie se pyšní městskými hradbami, je zde i tržiště. Za návštěvu dále stojí nedávno restaurovaný středověký hostinec pro obchodníky a poutníky Büyük han. Ze tří starobylých bran v městském opevnění se zachovaly pouze zbytky Kyrénské brány. Turecká část města působí velmi živým dojmem.

Na poloostrově Karpaz se vydejte do kláštera apoštola sv. Ondřeje (Apostolos Andreas) na nejvýchodnějším výběžku země. Cestou můžete navštívit hrad Kantara. Ve městě Dipkarpaz spolu dodnes žijí obě komunity pospolu, jak o tom svědčí i sousedství pravoslavného kostela a mešity. Poloostrov ukrývá rozvaliny různých starobylých památek, na které upozorňují směrové tabule u silnice. Často k nim však vede nekvalitní kamenitá cesta a lze proto doporučit terénní automobil. Karpaz je také zajímavé místo pro ornitology - leží na trase tažných ptáků a brzy na jaře a v pozdním létě nad poloostrovem táhnou hejna, jež tvoří miliony jedinců přibližně 300 ptačích druhů.