Kyrénie, Kypr
Severní Kypr
Severní Kypr > Kyrénie, Kypr
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Kyrénie, Kypr

Kyrénii (Girne) lze bez nadsázky označit za nejatraktivnější město na severokyperském pobřeží. Malebný přístav, fascinující stará čtvrť a řada krásných písčitých pláží v blízkosti města, to vše činí z Kyrénie místo, které při návštěvě Severního Kypru nesmíte vynechat.

Kyrénský přístav a hrad

Kyrénský přístav a hrad
Kyrénský přístav a hrad

Jakmile se ocitnete v přístavu, bude vám na první pohled zřejmé, proč je Kyrénie tak oblíbeným cílem návštěvníků Severního Kypru. Obloukovité nábřeží se stolky nesčetných restaurací a kaváren je ideálním místem pro posezení a pozorování pouličního ruchu. Někdejší sklady karobu byly přestavěny na restaurace a obchody, díky nimž přístav působí dojmem živého, nikoli však uspěchaného či přelidněného místa.

Přístavu vévodí působivý kyrénský hrad stojící v ústí zátoky. Rozhodně stojí za návštěvu a podrobnou prohlídku, z jeho vrcholu je pak krásný výhled na město. Uvnitř hradu se nachází muzeum s vrakem antické obchodní lodi, jež byla vyzvednuta z mořského dna nedaleko přístavu.

Hrad sv. Hilariona

Hrad sv. Hilariona
Hrad sv. Hilariona

Jedná se o jeden ze tří křižáckých hradů na severokyperském pobřeží. Byl pojmenován po poustevníkovi a mnichovi, který uprchl před pronásledováním z Palestiny a usadil se na téže hoře, na níž dnes stojí hrad. Soustava opevnění sestávající z trojího obranného valu s věžemi a předsunutou pevnůstkou z něj činí pravý hrad z pohádek. Spisovatelka Rose Macaulayová jej nazývá "pohádkovým hradem pro krále skřítků" a dodnes se povídá, že právě Hilarion na Severním Kypru posloužil Waltu Disneyovi jako předloha pro hrad, v němž přebývá Sněhurka.

Klášter Bellapais

Klášter Bellapais
Klášter Bellapais

Bellapais je půvabná vesnička vysoko v pohoří Pentadaktylos (Pět prstů) na Severním Kypru. Její nejslavnější částí je klášter nebo též opatství Bellapais. Značnou část stavby dnes tvoří malebná zřícenina s velkolepými gotickými oblouky a vysokými kamennými zdmi. Do areálu se vjíždí původní opevněnou bránou, za ní po pravé straně se nachází samotný opatský chrám. Stojí za to vstoupit do potemnělého prostoru, kde se světla lamp třpytí a odrážejí od zlatavých ikon na stěnách. Panuje zde mimořádná atmosféra, v níž bezděčně hovoříme polohlasem.